انواع یخ

شاید تا کنون شکل و اندازه های متفاوت انواع یخ توجه شما را جلب کرده باشد. تراکم، شکل و اندازه یخ های تولید شده توسط یخساز های خانگی و صنعتی، ویژگی های منحصربفردی به آنها می بخشد و دلیل انتخاب آنها در موقعیت های مختلف است.

دانستن هدف تولید یک قطعه یخ و کاربرد آن می‌تواند در انتخاب دستگاه یخساز مناسب به ما کمک کرده و با یک انتخاب صحیح می توانیم کارایی، مصرف زمان و انرژی را در محل استفاده دستگاه یخساز بهینه سازی کنیم.

 

یخ مکعب منظم یا Regular Cube (با نام یخ مکعب بزرگ نیز شناخته می شود)

اندازه: 22 * 28 * 28 میلیمتر
سرعت آب شدن:  آهسته
کاربرد: یخ مکعب منظم یا مکعب بزرگ، بیشتر برای کاربردهایی با حجم زیاد، مانند بسته بندی یا توزیع یخ، استفاده می شوند.
مزایا: به دلیل ابعاد بزرگ و سرعت آب شدن آهسته، در هزینه های تولید یخ صرفه جویی می شود، اما به دلیل بزرگ بودن ابعاد یخ های تولید شده استفاده از آن کمی دشوار است.

یخ مکعب کامل یا Full Cube: (با نام یخ مکعب مربع نیز شناخته می شود)

اندازه: 22 * 22 * 22 میلیمتر
سرعت آب شدن:  آهسته
کاربرد: یخ های مکعب کامل یا مکعب مربع یکی از رایج ترین و پرکاربرد ترین یخ ها در تالارهای پذیرایی مجلل، رستوران های بزرگ و کافه های سرو انواع نوشیدنی هستند و توسط یخساز های صنعتی یخ مکعبی ساخته می شوند. این یخ ها به دلیل شکل منتظم و سرعت ذوب آهسته خود در صنایع توزیع و بسته بندی نیز استفاده می شوند.
مزایا: یخ های مکعب کامل یا مکعب مربع به دلیل شکل و اندازه یکنواخت ظاهری چشم نواز و تمیز دارند. به دلیل اندازه ایده آل و سرعت ذوب آهسته، تکه های یخ حداکثر خنک کنندگی را فراهم می کنند و در عین حال مصرف یخ را کاهش می دهند تا در هزینه شما صرفه جویی شود.

یخ نیم مکعب یا Half Cube: (با نام یخ مکعب کوچک نیز شناخته می شود)

اندازه: 9.5 * 22 * 22 میلیمتر
سرعت آب شدن:  آهسته
کاربرد: یخ نیم مکعب انتخاب خوبی برای نوشیدنی هایی مانند نوشابه، نوشیدنی های مخلوط، نوشیدنی های مخلوط و کوکتل های یخ زده می تواند باشد.
مزایا: این یخ ها کاربرد خوبی در بارها و محل های سرو نوشیدنی با لیوان های کوچک دارند.

یخ ناگت یا Nugget Ice, Tubular Nugget Ice, Pebble Ice, Pellet Ice, Sonic Ice:

اندازه: 12.7 – 9.5 میلیمتر
سرعت آب شدن:  سریع
کاربرد: یخ ناگت برای نوشابه ها، نوشیدنی های سرد و نوشیدنی های ترکیبی مانند اسموتی ها یا کوکتل های یخ زده می تواند انتخاب خوبی باشد. همچنین می توان آن را برای جویدن مشتریان و بیماران استفاده کرد. یکی از جایگزین های مناسب برای یخ ناگت، یخ خرد می باشد.
مزایا: یخ ناگت برای جویدن های یخ جذاب است زیرا طعم نوشیدنی را جذب می کند و در هنگام جویدن به راحتی آب می شود.

یخ پولکی یا Flake Ice: (با نام یخ برفکی یا برفک نیز شناخته می شود)

اندازه: متفاوت
سرعت آب شدن:  سریع
کاربرد: یخ پولکی یا یخ برفکی که توسط یخساز های یخ پولکی صنعتی تولید می شوند، برای انتقال و نمایش محصولات غذایی فاسد شدنی مانند انواع محصولات دریایی و یا گوشت در ویترین سوپرمارکت های بزرگ، فروشگاه ها و یا خط تولید محصولات غذایی استفاده می شود.
مزایا: یخ پولکی با توجه به شکل آن به خوبی تمامی محصول را می پوشاند و با داشتن کمترین وزن روی محصول و بالاترین سطح تماس با آن در کوتاه ترین زمان، دمای محصول را به دمای مورد نظر می رساند. به همین دلیل یخ پولکی اولین انتخاب در فرآیند های تولید خمیرهای نانوایی و شیرینی پزی صنعتی، تولید بتن و محصولات گوشتی است، چراکه در این فرآیند ها گرمای زیادی تولید می شود و یخ پولکی می تواند در مدت زمان کمتر و بدون آسیب به دستگاه های همزن، دمای محصول را پایین بیاورد.

یخ هلال یا Crescent Ice:

اندازه: 3.04 * 29.97 * 28.44 میلیمتر
سرعت آب شدن:  آهسته
کاربرد: یخ هلالی برای بسته بندی های خاص و در صنعت توزیع و همچنین نوشابه ها و نوشیدنی های مخلوط می تواند انتخاب مناسبی باشد.
مزایا: یخ هلالی با راحتی بیشتری در لیوان های خاص قرار می گیرد و هنگام هم زدن مایع درون لیوان توسط مشتری احساس بهتری ایجاد می کند.

یخ گورمت یا Gourmet Ice, Top Hat Ice, Octagon Shaped Ice:

اندازه: 35.052 * 35.052 میلیمتر
سرعت آب شدن:  آهسته
کاربرد: این یخ برای سرو در برخی نوشیدنی های خاص و یا نوشیدنی های قدیمی استفاده می شود.
مزایا: یخ گورمت یک یخ تزئینی است. به دلیل شکل منحصر به فرد و اندازه بزرگ در برخی از رستوران ها  و بارها از آن استفاده می شود.

×

 

سلام وقت بخیر

با کلیک بر روی آیکن زیر می توانید به ما پیام دهید

× ارسال پیام در واتس آپ