استفاده از فیلترهای تصفیه آب در ورودی دستگاه های یخساز صنعتی

امروزه تقریبا تمامی رستوران های بزرگ، تالار های پذیرایی، کافه ها و آبمیوه فروشی ها از دستگاه های یخساز صنعتی برای تامین نیاز یخ خود استفاده می کنند. کیفیت آب ورودی به دستگاه یخساز یکی از بزرگترین دغدغه های این مشاغل است، چراکه در صورت پایین بودن کیفیت آب علاوه بر تولید یخ طعم دار و بی کیفیت، عمر قطعات دستگاه یخ ساز نیز کوتاه می شود. استفاده از فیلترهای تصفیه آب در ورودی دستگاه های یخساز صنعتی یکی از راهکار های بالا بردن کیفیت یخ تولید شده و عمر قطعات دستگاه یخ ساز است.

چرا در برخی از شهرهای ایران در ورودی یخساز به فیلتر آب نیاز داریم؟

ما همواره تلاش می کنیم، آبی تمیز، زلال و بدون آلودگی را مصرف کنیم و اهمیت مصرف آب تمیز و بدون آلودگی در کودکان و افراد سالمند اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. بسیاری از شرکت های تولید کننده نوشیدنی برای بالا بردن سطح کیفی محصول خود از سیستم های تصفیه صنعتی آب استفاده می کنند و کیفیت آب ورودی به فرآیند تولید نوشیدنی ها را تا حد زیادی بالا می برند، زیرا علاوه بر وجود املاح، نمک ها و سختی بالای آب در بعضی از شهر های کشور، بر اساس تحقیقات انجام شده سفره های آب زیرزمینی در شهرهای پرجمعیت در اثر نفوذ فاضلاب های خانگی و صنعتی به اعماق زمین و تماس با سفره های زیر زمینی آب، رودخانه ها و دریاچه ها با انواع آلاینده های شیمیایی آلوده می شود و استفاده طولانی مدت از این آب موجب بروز بیماری ها به خصوص گروه آسیب پذیر جامعه می شود.

علاوه بر قابل شرب نبودن آب لوله کشی در برخی از شهر های ایران، با توجه به این حساسیت برای بالا بردن کیفیت آب آشامیدنی، و نوشیدنی ها منطقی به نظر می رسد که نخواهیم سلامت و یا طعم منحصر بفرد یک نوشیدنی و یا آب مورد استفاده خود را با یک یخ تولید شده با آب ناسالم به خطر بیاندازیم.

عملکرد اصلی فیلتر آب در ورودی یخساز های صنعتی

استفاده از فیلترهای تصفیه آب در ورودی دستگاه های یخساز صنعتی، بسته به نوع آب منطقه و سطح املاح و یا آلودگی، به دو صورت سیستم های فیلتر صنعتی-تجاری و یا فیلتر های آب معمولی هستند. دستگاه های فیلتر صنعتی از جنس استیل ساخته می شوند و معمولا با فرآیند سیستم اسمز معکوس کار کرده و بدون نیاز به برق و با فشار آب کار می کنند. در هر دو مدل از این فیلتر ها آلودگی هایی نظیر رسوبات، آهن و منگنز، مزه های ناخوشایند، بوها، ذرات معلق، رنگ های ناخواسته آب و کلر به صورت کامل از آب حذف شده و یخی با بالاترین کیفیت تولید می شود.

یکی از رایج ترین آلودگی های آب در شهر های ایران کلر است. استفاده از کلر در آب آشامیدنی، باعث از بین رفتن عوامل بیماری زا در آب می شود. اضافه کردن کلر به آب به دلیل کم هزینه و آسان بودن فرآیند، امروزه یکی از متداول ترین روشهای ضدعفونی آب لوله کشی در شهرهای ایران است. اما وجود کلر در آب آشامیدنی علاوه بر ایجاد طعم بد در یخ تولید شده که مستقیما آن را به نوشیدنی منتقل می کند، برای سلامتی انسان نیز مضر است و همچنین کلر یکی از عوامل برای تسریع خوردگی فلزات است و مدت زمان خوردگی و زنگ زدگی قطعات دستگاه یخساز را کوتاه می کند. کلر موجود در آب را می توان از طریق سیستم های تصفیه آب تجاری یا فیلتر های معمولی قبل از یخ ساز به خوبی حذف و کیفیت یخ تولیدی را بالا برد.

همانطور که اشاره کردیم در فیلتر های آب قبل از دستگاه های یخساز تصفیه آب با روش اسمز معکوس انجام می شود. اسمز معکوس یک فرآیند اسمز به صورت معکوس است. یک غشای اسمز معکوس، غشایی نیمه‌تراوا است که در آن فقط به مولکول‌های آب امکان عبور داده می شود و از ورود نمک‌های محلول، مواد آلی، باکتری‌ها و جلوگیری می شود. در این فرآیند آب از طریق غشای نیمه‌تراوا  و با به کارگیری فشار به سمت جلوه هدایت شده و فرآیند تصفیه انجام می شود.

نکته آخر در استفاده از فیلتر ها قبل از دستگاه یخساز، زمان تعویض فیلتر ها و یا سرویس و نگهداری سیستم های فیلتر تجاری است که در زمان معین می بایست صورت پذیرد.

صنایع برودتی آندرانیک بزرگ ترین تولید کننده یخساز های صنعتی در ایران

دستگاه برفک ساز، یخ خرد یا کراش و یخساز آندرانیک
دستگاه برفک ساز، یخ خرد یا کراش و یخساز یخ مکعبی آندرانیک

بیش از 30 سال تجربه و تولید بیش از هزار دستگاه یخساز صنعتی در سال مانند انواع یخساز های یخ مکعبی، یخ پولکی یا برفکساز، یخ خرد و انواع آبسردکن های صنعتی در ظرفیت های متفاوت و مطابق با ظرفیت مورد نیاز مشتری و بهره گیری از بزرگ ترین خدمات سرویس و نگهداری دستگاه های یخساز در تمامی استان ها و شهر های ایران، آندرانیک را به یکی از محبوب ترین و بزرگ ترین تولید کنندگان صنایع برودتی صنعتی تبدیل کرده است.

یخساز های صنعتی آندرانیک به منظور جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی به صورت کامل از با کیفیت ترین ورق های استیل نگیر ساخته می شوند. سیستم رسوب گیر منحصر بفرد و استفاده از برد های الکترونیکی و مکانیکی بر اساس نیاز مشتری از دیگر ویژگی های منحصر بفرد یخساز های آندارنیک می باشد.

در یخساز های ظرفیت بالای آندرانیک، دستگاه هایی با ظرفیت تولید 400 و 500 کیلوگرم یخ مکعبی در ساعت، از دو سیستم کاملا مجزا در یک بدنه استفاده می شود که هر کدام از این سیستم ها علاوه بر امکان استفاده همزمان، امکان استفاده به صورت مستقل را نیز دارند.

×

 

سلام وقت بخیر

با کلیک بر روی آیکن زیر می توانید به ما پیام دهید

× ارسال پیام در واتس آپ