استفاده از یخ پولکی برای خنک کردن خمیر در نانوایی و شیرینی پزی های صنعتی

استفاده از یخ پولکی برای خنک کردن خمیر در نانوایی و شیرینی پزی های صنعتی یکی از مهم ترین راهکارهای استفاده شده در این صنعت است. در این مقاله سعی داریم به مزایای استفاده از یخساز های پولکی یا برفک ساز در صرفه جویی در زمان و انرژی و بالا بردن کیفیت محصولات بپردازیم.

درست کردن نان و شیرینی های صنعتی کار آسانی نیست. در پخت نان و شیرینی به صورت صنعتی علاوه بر هنر می بایست از یک سری فرمول های علمی نیز استفاده کرد. نگه داشتن خمیر در دمای مناسب و ایده آل یکی از مهم ترین نکات برای تهیه نان و شیرینی های پف دار است که برای رسیدن به دمای ایده آل خمیر در فرآیند تولید می بایست از فرمول های علمی دقیقی استفاده کرد.

علاوه بر اهمیت دمای آب در تهیه خمیر، برای گرمای ایجاد شده توسط همزن های مکانیکی نیز باید راهکاریی در نظر گرفته شود. چراکه این گرما می تواند در کیفیت خمیر تهیه شده و در نهایت کیفیت نان و شیرینی تولید شده تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. به همین دلیل برای پایین نگهداشتن دمای خمیر در این فرآیند از یخ پولکی و یا یخ برفکی استفاده می شود.

استفاده از یخ پولکی برای خنک کردن خمیر با استفاده از دستگاه های یخساز پولکی یکی از رایج ترین راه های رساندن خمیر به دمای پایین در فرآیند تولید است. با توجه به تحقیقات انجام شده استفاده از این یخ ساز ها می تواند در جلوگیری از اتلاف انرژی و زمان بسیار موثر باشد و کیفیت محصول نهایی را تا حد زیادی بالا برد. به عبارت دیگر برای رساندن دمای آب به دمای استاندارد 8 درجه سانتی گراد به مقدار کمتری یخ پولکی نسبت به آب سرد مورد نیاز است و مدت زمان پایین آوردن دمای خمیر نیز در زمان استفاده از یخ پولکی بسیار پایین تر از استفاده از آب سرد است.

یخ پولکی یا برفک تولید شده توسط دستگاه های یخساز پولکی بالا ترین سطح تماس با خمیر را نسبت به سایر اشکال یخ مانند یخ خرد شده، یخ مکعبی و یا یخ لوله ای دارد. علاوه بر این امکان آسیب رسیدن به دستگاه های همزن مکانیکی در استفاده از یخ پولکی به حداقل می رسد. این ویژگی منحصر بفرد یخ پولکی یا برفک را به گزینه ای عالی برای از بین بردن گرمای حاصل از مخلوط کردن خمیر توسط همزن های مکانیکی تبدیل می کند. تکه های نازک یخ پولکی در تماس با خمیر به سرعت ذوب می شوند و دمای خمیر را پایین آورده و به تجهیزات دستگاه های همزن گران قیمت در طول فرآیند کارخانه آسیبی نمی رسانند. سطح تماس بیشتر این یخ با خمیر در مقایسه با سایر شکل های یخ را می توانید در نمودار زیر مشاهده کنید. در این نمودار زمان ذخیره شده برای کاهش دمای خمیر را در هنگام استفاده از یخ پولکی قابل مشاهده است.

یخ پولکی بهترین انتخاب برای نانوایی های صنعتی نیز می تواند باشد، چراکه گرمای ایجاد شده در خمیر را با سطح تماس بالای خود در کوتاه ترین زمان پایین می آورد و بدون اینکه کلوخه شده و ضایعاتی را در خمیر ایجاد کند، رطوبت آن را تامین می کند. به همین دلیل خمیری ایده آل و یکنواخت و با کمترین ضایعات و حباب ساخته می شود.

در شکل زیر نمونه ای از خمیر فرآوری شده با آب سرد و آب سرد و یخ پولکی را می توانید مشاهده کنید. حباب های به وجود آمده در خمیر در هنگام پخت نان و شیرینی می تواند موجب بی کیفیت شدن آنها شود.

یخساز یخ پولکی (برفک ساز)
یخساز یخ پولکی (برفک ساز) آندرانیک با امکان تولید 400 کیلوگرم یخ پولکی در 24 ساعت

صنایع برودتی آندرانیک یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان دستگاه های یخساز پولکی یا برفک ساز در ایران است. این مجموعه با برخورداری از بزرگ ترین شبکه خدمات رسانی به دستگاه های خود در سراسر شهر ها و استان های ایران، بیش از 30 سال است که در جلب رضایت مشتریان خود تلاش می کند. یخساز های پولکی آندرانیک در دو مدل تیغه ثابت و تیغه متحرک تولید می شود و پرفروش ترین دستگاه برفک ساز مورد استفاده در صيد و ماهيگيري و صنايع وابسته، صنايع فرآورده هاي گوشتي (مرغ، سوسيس و كالباس)، توليد نان و شيريني (خنك نگه داشتن خمير و خامه)، صنعت بتن، پروسس چرم و روده، صنايع شيميايي و دارويي و … به شمار می رود.

×

 

سلام وقت بخیر

با کلیک بر روی آیکن زیر می توانید به ما پیام دهید

× ارسال پیام در واتس آپ